Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входа

Логін:
Пароль:

Поиск

Календар

«  Червень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30


 

Музей волинської ікони

 

Мій профіль | Реєстрація | Вхід
» 2014 » Червень » 6 » ЦІКАВО ЗНАТИ: Зелені свята - Трійця - П'ятидесятниця - Зішестя Святого Духа на апостолів
ЦІКАВО ЗНАТИ: Зелені свята - Трійця - П'ятидесятниця - Зішестя Святого Духа на апостолів
13:19

 

                                                                                                                                                                                                                                              

 

Старозавітна  Трійця  

XVIIIст.

Дерево, левкас, темпера, гравіювання, сріблення

Походить з церкви Архістратига Михаїла  с.Смолигів Луцького району

Зберігається у Музеї волинської ікони.

Назву П'ятидесятниці це свято отримало тому, що ця подія відбулась в старозавітне свято П'ятидесятниці, яке припадало   після  іудейської Пасхи  на  50-й день. У свято П'ятидесятниці згадується і прославляється зішестя на апостолів Святого Духа у вигляді вогненних язиків. Зішестям Святого Духа на апостолів відкрилася спасительна дія третьої Іпостасі Пресвятої Трійці, а також вчення Ісуса Христа про Триєдиного Бога і участь Трьох Іпостасей Божества в спасінні людського роду. Свято Святої Трійці встановлене апостолами. Після дня зішестя Святого Духа вони почали щорічно святкувати День П'ятидесятниці і заповідали згадувати цю подію всім християнам (1Кор.16,8),  (Діян.20,16). У IV столітті святим Василієм Великим були складені поклонні молитви, які читаються донині на святковій вечірні.  Ще у IVст. християнською церквою був прийнятий догмат про  віру у триєдиного Бога, який існує у трьох іпостасях: Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий. Три іпостасі Бога незлитні і нероздільні – єдиносущна Пресвята Трійця, таке положення було включене у рішення Першого і Другого Вселенських соборів. У Святому письмі не зустрічається таке поняття, як Трійця. Біблія говорить про Бога в множині, Бог один, т.т. єдиний.  Біблія ніде не вказує, що Бог складається з трьох іпостасей і зовсім не описує фізичний зв’язок цих трьох іпостасей між собою. Термін Трійця – штучне слово, яке виникло в ході боротьби з аріанством, яке стверджувало, що Ісус Христос – не Бог, а Святий Дух не іпостась Бога.                                                                      

 Ікони Святої Трійці – візуальне вираження догмата про Святу Трійцю. Сюжет іконописних зображень Старозавітної Трійці будується на біблійній розповіді про те, як праотець  Авраам і його дружина Сарра зустріли  біля діброви Мамре трьох ангелів (Бут. 18:1-15). Для них Авраам і Сарра гостинно приготували з кращого борошна «прісні хліби», «теля ніжне і гарне», «олії і молока». Один з ангелів повідомив про народження у Сарри сина. Господь сказав, що «від Авраама дійсно піде народ великий і сильний, і благословляться в ньому всі народи землі». Згідно з традиційними християнськими поясненнями, в образі трьох ангелів Аврааму було дано одкровення про єдиносущного і триіпостасного Бога.                                                                                                                      

Автор  ікони "Старозавітна Трійця" точно йде за текстом Святого письма.  Три ангели в єдиному пориві повернуті вправо, до Сарри, яка стоїть, тримаючи у руках таріль із рибою. Риба – ранній християнський символ, літери грецького слова, що означає рибу,  складають перші букви імені  Ісус Христос, Син Божий, Спаситель. Така ж таріль з рибою стоїть по центру прямокутного столу з трьома  масивними ніжками, який одночасно  символізує гріб Господній і вівтар храму. Центральний ангел,  як іпостась Сина Божого, подається вище інших із піднятою головою, в той час як голови інших ангелів злегка схилені у пошануванні. Вказівним пальцем правиці цей ангел показує вгору на Мамврійського  дуба, у зеленій кроні якого вписаний трикутник – символ Святої Трійці.   Ангели   одягнені у традиційні хітони і гіматії  різних кольорів, у руках однакові жезли-посохи подорожніх. Розгорнуті сіро-білі крила ангелів  ніби огортають срібних німби. Ангел справа, одягнутий у червоний гіматій (атрибут Бога Отця) лівою рукою торкається  хліба на тарілі, права рука піднята з  відкритою долонею. Ангел зліва правою рукою тримає жезл, лівою   вказує на центрального ангела. Ідеї триєдності Бога відповідають і зображені на столі три потири, три хліби, три тарілки з трьома  ножами. Ближче до краю стола –  дві ложки і дві невеликі хлібини, які символізують єдність двох начал, двох сутностей – божественного і людського, небесного і земного. Лики ангелів молоді,  з чітко промальованими бровами, великими очима, рум’янцем. На противагу їм Авраам і Сарра зображені як люди старшого віку, які в повазі до свої гостей або стоять на колінах (Авраам), або зустрічають гостей на порозі власного дому (Сарра). Автор вносить у образ  певні історичні моменти, які з часом стали своєрідними обрядами в церкві. Так, на  поземі намальований глек із посудиною для омивання ніг подорожнім: «… і ноги свої помийте, і спочиньте під деревом» (Бут. 18:4). Ця традиція знайшла продовження і отримала новий зміст у Новому Заповіті: «Я, Господь і Учитель, умив  вам ноги, то ви повинні вмивати ноги один одному» (Ів.13).   Як Ісус Христос омив ноги своїм учням перед тайною вечерею, так сьогодні у Великий Четвер Страсного тижня архієрей омиває  ноги 12 священикам  у храмі.                                                                                                                            

Колорит ікони надзвичайно насичений, яскравий, різнобарвний,  підкорений великим площинам срібла, яке покриває німби ангелів  і тло ікони, різьблене рослинним орнаментом.                           

На свято Трійці заведено прикрашати храми і домівки гілками дерев, травою і квітами, на Волині поширене прикрашання домівок лепехою, тому у народі цей празник називають Зеленими святами.

                                                                                             

                                                                                                           

 

Переглядів: 1963 | Додав: admin | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright MyCorp © 2018