Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входа

Логін:
Пароль:

Поиск

Календар

«  Січень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031


 

Музей волинської ікони

 

Мій профіль | Реєстрація | Вхід
» 2015 » Січень » 9 » Цікаво знати: 9 січня - день пошанування Святого Стефана
Цікаво знати: 9 січня - день пошанування Святого Стефана
11:31

 

 

 

Святий Стефан.

Перша половина XVIIIст. 

Дерево, левкас,темпера, олія,  сріблення                                                                                                      

Ікона передана до Волинського краєзнавчого музею жителем м. Луцька у 1985 році.                  

 Зберігається у Музеї волинської ікони.

   День Святого Стефана православні християни святкують на третій день  Різдва Христового. Церква , прославляючи Святого Стефана у богослужіннях,  дає йому потрійний титул, називаючи його апостолом, архідияконом і первомучеником. Стефан був одним із сімдесяти апостолів. Своєю ревністю у поширенні віри Христової  і здатністю творити чудеса  зцілення хворих він повністю заслуговує на ймення апостола. Сповнений віри і сили духу Стефан  разом з іншими шістьма дияконами був обраний  на справу доставляння  нужденним необхідного прожитку. Завдяки своїм здібностям і мудрості,  він був поставлений першим з них, і тому іменувався архідияконом. Оскаржений перед Синедріоном фальшивими свідками, Стефан залишився непохитним у своїй вірі, за що його вивели за Єрусалим у долину Кедрон  і каменували. Обливаючись кров’ю,  знемагаючи від болю, він, як і Христос, перед смертю молився за своїх ворогів: «Господи! Не вважай їм це за гріх!»(Діян.7,60 ). Першим після Христового вознесіння Стефан віддав життя за свого Господа, звідси його титул первомученика. Культ Святого Стефана найдавніший з усіх мучеників. Його свято відзначали на рівні з апостолами вже у IVст.  З цього часу на честь Святого будують храми і пишуть його ікони. Традиційно Стефана  зображують молодим, безбородим, з тонкими рисами лику, одягненим у дияконський далматик, стихар і орар. На найдавніших зображеннях, таких як мозаїка з церкви  Сан-Лоренцо-фуорі-ле-Мура у Римі (VIст.),  Стефан подається у повний зріст, одягненим у дияконські облачення, з пальмовою гілкою мученика і Євангелієм  у руках. Пізніше Святого стали зображувати ще і з каменями (знаряддям смерті), іноді – з кадилом                                                                                                                 

   На волинській іконі Святий Стефан представлений  монументальною фігурою із стриманим і світлим ликом. Іконописець зримо відтворює слова Писання, яке оповідає, що вирували пристрасті, кипіла лють навколо, але незворушно стояв серед  убивчих зборів Синедріону  спокійний і лагідний Стефан, і обличчя його сяяло як лик ангела, коли він доводив, що розіп’ятий Христос є істинний Месія, якого передбачали пророки. Розуміння істини і тверду впевненість у своїй правоті виражає його лик, гідності і величі сповнена його постать, з честю приймає він смертний вирок, бо  «…повний віри і Святого Духа… повний благодаті і сили » (Діян.5,6,8).Він навіть  іменем своїм (грецькою «стефанос» означає «вінець») вказує на те, що одержав вінець перемоги. Автор іменує ікону «Святий первомученик  архідиякон Стефан», розміщуючи напис обабіч німба Святого. Стефан тримає Євангеліє – символ послідовника вчення Христа, три камені – знаряддя його страти, і зелену пальмову гілку , яка символізує його мучеництво і безсмертя серед святих. Художник надає великого значення виразу обличчя і постави Святого, що є характерним   для волинського малярства  першої половини XVIIIст. , яке у деякій мірі зберігало сталі традиції , але вже орієнтувалося на  західноєвропейське барокове мистецтво.  Ця особливість простежується і у декоративних елементах –моделюванні драпірувань і оздоблень  одеж Святого та орнаментації тла ікони. Святий Стефан одягнений у  білий стихар, багато розшитий  розкішним візерунком зі стилізованого цвіту граната. Штивність  дорогої парчевої тканини стихаря маляр передає декількома бганками з боків і на рукаві, моделюючи їх блакитними ламаними лініями.  Тло ікони  орнаментоване неглибоким гравійованим рослинним орнаментом , в основі якого композиція з переплетеного вигнутого акантового листя.  Стриманий, але ясний колорит, у якому переважає вохра,  весь гармонійний лад ікони підкреслюють велич подвигу Святого, складають славу переможцю,  підсилюють урочистість його похвали.

   Споглядаючи на образ, пам’ятаючи подвиг мучеництва Святого і вшановуючи його щирою молитвою, усвідомлюємо ,що усі ми маємо обов’язок не тільки називатися  християнами, а вірно і мужньо завжди визнавати свою віру словом,  ділом і самим життям. І як говорив у своїй проповіді на празник Святого Стефана  Іоан Златоустий: «Хто б тепер не пішов у боротьбу за Христа , то у Стефані має учителя».

 

Переглядів: 430 | Додав: admin | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright MyCorp © 2018