Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входа

Логін:
Пароль:

Поиск

Календар

«  Листопад 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930


 

Музей волинської ікони

 

Мій профіль | Реєстрація | Вхід
» 2017 » Листопад » 8 » ЦІКАВО ЗНАТИ: "8 ЛИСТОПАДА ВШАНОВУЮТЬ ПАМ'ЯТЬ СВЯТОГО ДМИТРІЯ СОЛУНСЬКОГО"
ЦІКАВО ЗНАТИ: "8 ЛИСТОПАДА ВШАНОВУЮТЬ ПАМ'ЯТЬ СВЯТОГО ДМИТРІЯ СОЛУНСЬКОГО"
11:49

 

    

СВЯТИЙ ДМИТРІЙ

1729р.

Походить з Михайлівської церкви с. Кримне Старовижівського району

Експонується у Музеї волинської ікони

 

В українську християнську традицію культ Св. Дмитрія Солунського прийшов, разом із хрещенням Русі у Х ст. Згодом на його честь у Київській Русі та в Україні було зведено чимало церков та монастирів. Русичі завжди вірили, що вони перебувають під особливим заступництвом Святого Дмитра. Більше того, у староукраїнських билинах великомученика Дмитрія зображують русичем за походженням – настільки цей образ зливався із душею українського народу.

На початку 70-х років ХI ст. в Києві будується Дмитрівський монастир, відомий згодом як Михайлівський-Золотоверхий. Монастир був побудований сином Ярослава Мудрого, великим князем Ізяславом, у хрещенні Дмитром († 1078), свого часу монастир конкурував навіть з Печерським. Мозаїчна ікона святого Димитрія Солунського із собору Дмитрівського монастиря збереглася до наших днів і перебуває в Росії у Державній Третьяковській галереї.

Святий великомученик Дмитрій Солунський (друга половина ІІ – 306 р.) був сином римського проконсула у Фессалоніках (су­часні Салоніки, слов'янська назва — Солунь). Бать­ко й мати Дмитрія були таємними хрис­тиянами, маленьким був охрещений і він. Після досягнення Дмитрієм повноліття імператор Максиміан призначив його проконсулом Фессалонікійської області замість померлого батька. На молодого воєводу був покладено обов'язок захищати міс­то від набігів варварів та знищу­вати християн і їхнє вчення. Однак Дмитрій відкрито навчав християнства мешканців міста й викорінював язичницькі зви­чаї та ідолопоклонство. Дізнавшись про це, імператор вирішив розпра­витися із солунськими християнами. Максиміан наказав кинути Дмитрія до в'язниці. Там святому явився ангел, який втішав і зміцнював його у подвигу. У той час імпе­ратор насолоджувався гладіаторським видовищем, спостерігаючи, як його улюблений борець, германець на ім'я Лій, кидав на списи воїнів переможених ним християн. Сміливий юнак – християнин на ім'я Нестор, учень Дмитрія, прийшов до в'язниці й просив благословення на двобій із варваром. Дмитрій благосло­вив його і Несторові вдалося перемогти Лія та скинути його на списи — так само, як він кидав християн. 26 жовтня 306 року розлючений імператор на­казав стратити Нестора, а слідом вбити списами і Дмитрія. Тіло великомученика викинули на по­живу диким звірям, але солунські християни забра­ли його і таємно поховали. За часів правління імператора Константина над могилою святого побудували церкву. Сто років потому, коли на місці старої церкви було вирішено звести нову, будівничі відна­йшли нетлінні мощі святого мученика.

Пам’ять святого Дмитрія Солунського здавна пов’язували в Україні з військовим подвигом, патріотизмом і захистом Батьківщини. Князі та воїни віддавали себе святому в опіку. Його захисту потребували мандрівники і вояки, які виїжджали в дорогу або ішли на війну. Зображення Дмитрія широко поширені у країнах візантійського культурного кола. Як правило, з ХІ ст. святого зображають безбородим юнаком з коротким прямим або ледь хвилястим волоссям (зустрічаються ікони, де він написаний з вусами і короткою борідкою) з атрибутами воїна в лускоподібних латах, зі списом чи мечем у руках.

На волинській іконі 1729 р. Св. Димитрій Солунський представлений як воїн, у кірасі та з оригінальної форми щитом у лівій руці і, водночас, як мученика за віру Христову – з розп'яттям у правиці. У двох верхніх кутах ікони маляр написав два клейма: зліва – «Дмитрій перед імператором Максиміаном», справа – «Страта Святого». Святий воїн, у виконанні волинського маляра, позбавлений мужності і героїчної вдачі, відповідно підібрані і теми клейм. Їх площинно-лінеарне вирішення рисунку не відволікає від споглядання самого образу великомученика. У нижній частині ікони зображений донатор (дарувальник), згідно підпису на іконі його ім’я - Баглик Юхимович.

Переглядів: 114 | Додав: admin | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright MyCorp © 2018