Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входа

Логін:
Пароль:

Поиск

Календар

«  Травень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031


 

Музей волинської ікони

 

Мій профіль | Реєстрація | Вхід
» 2015 » Травень » 28 » Цікаво знати: 31 травня цього року святкуємо П'ятдесятницю, Зішестя Святого Духа на апостолів, Трійцю або Зелені свята.
Цікаво знати: 31 травня цього року святкуємо П'ятдесятницю, Зішестя Святого Духа на апостолів, Трійцю або Зелені свята.
13:43

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зішестя Святого Духа на апостолів

      Початок XVIIст.

      Дерево, левкас, темпера, сріблення

      Походить з Михайлівської церкви с. Окорськ Локачинського району

       Експонується у Музеї волинської ікони

 

  Зішестя Святого Духа на апостолів відзначається православною Церквою, як одне з найбільших свят, на п`ятдесятий день після Великодня (тому що Дух Святий зійшов на п`ятдесятий день після Воскресіння Ісуса Христа) і тому називається П`ятдесятницею, чи днем Святої Трійці, бо з цього дня розкрилася світові дія всієї Пресвятої Трійці, і люди навчилися поклонятись і прославляти три іпостасі єдиного Божества: Отця, і Сина, і Святого Духа. У це свято заведено прикрашати храми і свої оселі зеленню, а під час богослужіння стояти з квітами, виявляючи цим нашу радість і вдячність Богу за те, що Він Своїм Святим і Животворчим Духом оновив людей, дав їм нове життя у Церкві Христовій, тому цей празник називають ще й Зеленими святами.

   В основі свята – сказання книги  «Діяння святих апостолів» (Діян. 2, 1-13), з якого ми дізнаємося, що у день П’ятидесятниці, о третій годині в Сіонській світлиці, де перебували після Вознесіння Христа у постійній молитві апостоли, раптово почувся шум з небес, який наповнив весь дім і був чутий далеко за його межами. У повітрі з'явилося безліч вогненних язиків, вони на мить опустилися на голови апостолів і лише світили, але не палили. Як тільки вогню Божественного сповнились душі апостолів, вони піднесли до неба слово хвали і подяки Господу за Його благодіяння для роду людського. І кожен з них почав говорити на якій-небудь, до цих пір йому невідомій. Це знання для апостолів було даром Духа Святого, необхідним для поширення Євангельської Істини в усьому світі.

   Іконографія цього свята почала розвиватися з VIст. Зображення Зішестя Святого Духа на апостолів є у Євангеліях і Псалтирях, у збірниках давніх рукописів, на мозаїках Софії Костантинопольської  і Собору Святого Марка у Венеції, у древніх храмах Києва, Чернігова, Новгорода. Іконографічна композиція мала вгорі традиційний півкруг неба, який символізує Божу присутність. З неба спливають світлі промені дарів і ласк Святого Ду­ха. У триклінію зображені апостоли, які сидять півколом, – це символ об'єднання Церкви. Над  німбами апостолів є вогненні язики, якими проявилася присутність Святого Духа. У нижній частині композиції, у темноті арки, часто зображали алегоричну людську постать. Це –  Космос, тобто всесвіт, що, обтяжений гріхами, чекає  на просвітлення та очищення.

   У своєму подальшому розвитку  іконографія дуже змінилася. Замість древнього триклінію почали зображати палати, арку з «Космосом» зовсім вилучили з композиції,  прагнення  історичної точності примусило вилучити апостола Павла, а стилізоване  небо замінили  хмари і промені з полум’ям. Центральне місце відвели  Богоматері,  обабіч групами чи півколом розміщували апостолів. 

    Ікона «Зішестя  Святого Духа на апостолів» поч. XVIIст. з Михайлівської церкви с. Окорськ  Локачинського деканату, яка знаходиться у Музеї волинської ікони через свою індивідуальну, властиву їй, внутрішню архітектуру, побудову та змістове наповнення, виражає суть богослов’я сходження Святого Духа у Всесвіт. Можна сказати, що художник переносить нас від реального історичного факту до бачення у цій події  заснування і утвердження Церкви Христової на землі. У верхній частині ікони, на тлі дахів старого міста, зображена Богоматір.  Вона сидить на різьбленому престолі під завісою, схрестивши на грудях руки, ногами опираючись на біле підніжжя серед вимощеної цеглою підлоги. Обабіч Богородиці, у три яруси попарно розміщені дванадцять апостолів у молитовних позах. Вінчає ікону сяйво у вигляді червоного півкола з променями, під ним на срібному тлі – іменування ікони. У давніх візантійських пам’ятках Богоматір не зображалась серед апостолів у момент Зішестя Святого Духа. На західних зображеннях  Вона була введена у композицію з Хст.    На українських іконах «Зішестя» Богородиця є учасницею дійства починаючи з XVIIст. Євангеліст Лука, описуючи подію Зішестя, не називає імені Богоматері, але  повідомляє,  що Вона разом з апостолами постійно молилася (Діян.1,14). Під час одного з таких молінь і відбулося Зішестя, і дари Святого Духа, пролиті на апостолів, були даровані і Їй,  сповненій благодаті, вознесеній  вище херувимів і серафимів. Вона прийняла на себе жереб апостольського служіння і була серед упорядників Церкви Христової, ставши символом єдиної соборної апостольської Церкви.  Апостоли зображені з німбами, у молитовних позах, як ті, що удостоїлися  вищого осяяння Святим Духом, а  книги і сувої у руках  є символами їх церковного учительства. Зображення Святого Духа у вигляді голуба, завичай, у цю композицію не вводилося. Проявом Святого Духа в образі «Зішестя» є язики вогню, полум’я і промені червоного сяйва. На задньому плані ікони розміщені архітектурні будівлі, що зображені легко поєднаними завісою, яка  вказує на те, що подія відбулась в середині приміщення. Споруди органічно поєднуються із фронтальною частиною ікони, створюючи ефект залучення, приєднання того, хто молиться перед іконою, до зображуваної спільноти Христової Церкви, бо архітектура,  стіни символізують Христову Церкву. Ось у такий спосіб ікона «Зішестя Святого Духа на апостолів» передає зміст цього величного свята і допомагає збагнути, що Святий Дух, як носій благодаті, не лише сповнює надією апостолів, а надає її усьому людству і кожному зокрема, хто прагне прийти до Бога.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Переглядів: 681 | Додав: admin | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Copyright MyCorp © 2018