Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входа

Логін:
Пароль:

Поиск

Календар

«  Жовтень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031


 

Музей волинської ікони

 

Мій профіль | Реєстрація | Вхід
Виставки


 

19 жовтня  2016 року у музеї відкрилася виставка «Скарби землі Волинської. Пам’ятки сакрального мистецтва Волині XVII-XVIIIст. з колекції Національного художнього музею України» (м. Київ). На виставці представлені 26 ікон і 16 скульптурних зображень херувимів, що походять з теренів історичної Волині.Волинські старожитності у збірці Національного художнього музею України представлені поліхромною скульптурою, металопластикою, портретом, але найчисельнішим є іконопис. Пам’ятки надходили у збірку від 1899 р., коли відкрився музей. Вже на виставці 11-го Археологічного з’їзду були представлені 7 плащаниць,  35 ікон і релігійних композицій. Волинська ікона, як самобутнє національне явище, тоді вперше постала перед науковою спільнотою. Організатором створення колекції був багаторічний директор музею Микола Біляшівський. У 1910, 1912 та 1926 роках завідувачем історичного відділу Данилом Щербаківським були організовані експедиції на історичну Волинь: Ковельщину (Нудиже, Турійськ, Ратне), південну Волинь (район Заслава) та частину Волині, що залишилася в складі радянської України (Старокостянтинів, Шепетівка, Славута). Документи  зафіксували у фондах 210 предметів сакрального мистецтва та портретів. Помітним поповненням «волинського розділу» музейної збірки стало надходження до музею невеликої, але вагомої групи з п’яти ікон від Житомирського краєзнавчого музею. Серед них був і «Спас у Славі» першої пол. XVI ст. – одна з найбільш цінних ікон в нинішній музейній збірці  і, яка представлена на виставці. Експедиції музею на Волинь поновилися у 1960 - х роках, коли завідувач відділу дореволюційного мистецтва Лариса Членова, мистецтвознавці Людмила Міляєва та Григорій Логвин привезли  ікони з с Низкиничів,  Радехова, Дубна та Волинську ікону Богоматері з Луцька. У 1998 та 1999 роках Благодійний фонд «Український Ренесанс» подарував музею ікони «Христос Вседержитель» та «Моління» кін. XVII ст. Нині у Національному художньому музеї України знаходиться 41 ікона походження з Волині,  переважно це твори XVII – XVIIІ ст.  Серед пам’яток – ікони «Волинського іконописця 1630 року», Острозького малярського осередку та іконописної майстерні Почаївської Лаври XVIIІ ст., роботи народних майстрів. Перлиною не тільки музейної колекції, а й усього українського мистецтва є  Волинська ікона Богоматері середини XІVст.

На виставці  у Музеї волинської ікони представлені найцінніші пам’ятки сакрального мистецтва Волині  із  столичного музею. Серед них: символічні композиції «Христос Виноградна Лоза», образи Чудотворної Почаївської ікони Богородиці, ікони Покрови Богородиці, Христа Вседержителя, Святого Миколая з житієм та ін. Ікони «Старозавітна Трійця» Волинського іконописця 1630 року та «Святі Володимир, Борис і Гліб» кін. XVII ст. для експонування на  нашій виставці зняті з постійної експозиції Національного художнього музею України. Виставка дає унікальну  можливість дослідникам і  пошановувачам давнього релігійного мистецтва  побачити експонати, які були репрезентовані  у багатьох наукових виданнях, але зазвичай більшість з них зберігаються у фондосховищі НХМУ.

 

Переглядів: 306 | Додав: admin | Дата: 21.10.2016 | Коментарі (1)

На виставці  "Образ священний" експонується 37 ікон XVIІІ-ХІХ ст., які були передані Волинському краєзнавчому музею  управлінням СБУ у Волинській області у 2016 р.

   Представлені на виставці твори репрезентують іконописну традицію Нового часу, яка вціліла у горнилі антирелігійної боротьби ХХ ст., коли масово знищувалися  пам'ятки сакральної культури. Збережені ікони різноманітної тематики, професійного  і народного  рівня виконання.

   У творах майстрів відобразилась художня культура епохи і складний процес зміни мистецьких стилів – ренесансу, бароко, рококо, класицизму. Ікони синтезують у собі кращі традиції давнього візантійського іконопису, західноєвропейські іконографічні мотиви та національну   самобутність. Ікони  писалися у монастирських майстернях, великих іконописних центрах, академічних майстернях,  окремими майстрами на замовлення і для продажу. Характерною ознакою ікон нового часу є їх піднесеність і святковість, яка досягалася використанням яскравих фарб, сусального золота, багатої орнаментики, різнокольорових емалей. У зазначений період іконописці захоплювались декоративними архітектурними і пейзажними мотивами та тонким мініатюрним письмом.

     Ікони "Дванадесяті свята"  змальовують сцени земного життя Ісуса Христа і Богородиці, представляючи найважливіші свята православної церкви. Ікони "Успіння Богородиці" і "Воздвиження Чесного Хреста" доповнюють празниковий ряд.  У групі Богородичних ікон бачимо як традиційні  зображення Богородиці Одигітрії (Казанська)  і Замилування (Володимирська, Федорівська), так і символічні образи -   Богородиця Всіх скорботних радість,  Віднайдення всіх загиблих, Богородиця Живоносне джерело. Особливою простотою і стриманістю, теплотою і ліричністю вирізняються ікони шанованих у народі святих – Миколая, Варвари, Іллі, Юрія Змієборця, архангела Михаїла, Пантелеймона, Зосими і Савватія. На виставці представлений єдиний храмовий образ Христос Вседержитель, який є зразком українського бароко XVIII ст., відреставрований  у майстерні ВКМ (реставратор Лариса Обухович).

Переглядів: 191 | Додав: admin | Дата: 23.08.2016 | Коментарі (0)

У Музеї волинської ікони діє виставка "Ти не згасла, зоре ясна". На виставці представлені оригінальні експонати - фотографії, листівки, документи, які розповідають про історію Холмської Чудотворної ікони Богородиці. Особливий інтерес викликають родинні документи Гавриїла Коробчука та Надії Горлицької, які безпосередньо долучилися до збереження цієї унікальної пам’ятки візантійського іконопису XI ст. Окремі експонати присвячені  реставрації ікони та її пошануванню. Експонатами виставки є рушник початку ХХ ст. з Холма  та сучасні рушники вишиті волинськими майстринями.  

Прикріплення: Зображення 1
Переглядів: 1091 | Додав: katia | Дата: 11.01.2010 | Коментарі (3)

У Музеї волинської ікони діє виставка "Надбанні і надвратні хрести XVII - XIX ст." Хрести надбанні в давні часи прикрашали куполи (бані) волинських храмів. Надвратні хрести розміщувались на церковних брамах.  Експоновані хрести виконані технікою кування.
Переглядів: 1330 | Додав: katia | Дата: 11.01.2010 | Коментарі (1)


Copyright MyCorp © 2018