Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входа

Логін:
Пароль:

Поиск

Календар

«  Січень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031


 

Музей волинської ікони

 

Мій профіль | Реєстрація | Вхід
» Архів новин
Додати новину

10 листопада 2016 р. у Музеї волинської ікони  відбулася презентація календарного видання, присвяченого творчості українського іконописця Йова Кондзелевича та майстрів його кола. Календар на 2017 рік є спільним проектом Музею волинської ікони та Волинської обласної друкарні по відзначенню 350-річчя від дня народження Йова Кондзелевича та популяризації його мистецької спадщини.  На Волині прийнята програма відзначення ювілею відомого іконописця, яка включає видання книги-альбому «Йов Кондзелевич і Волинь», проведення наукової конференції у Музеї волинської ікони, лекцій, вікторин, творчих конкурсів у навчальних закладах та ін. Волинським краєзнавчим музеєм подані пропозиції  Національному банку України та Укрпошті щодо виготовлення ювілейної монети та видання ювілейної марки на честь Йова Кондзелевича.

Йов Кондзелевич (бл.1667 – між 1740-1748 р.), ієромонах  Білостоцького монастиря, православний церковний діяч Волині, іконописець – найяскравіша постать в історії українського живопису на зламі XVII – XVIII ст. Індивідуальна творча манера Йова Кондзелевича  сформувалася під впливом місцевої художньої культури. В його особі поєднався майстер європейського рівня і, водночас, скромний чернець –  «недостойний ієромонах», як він підписав себе на одній з ікон. Йов Кондзелевич очолив іконописну майстерню, яка працювала над розписом іконостасів (Загорівський, Локачинський, Богородчанський) і написанням окремих ікон не тільки на Волині, а й за її межами.

У календарі презентовані 11 ікон роботи Йова Кондзелевича та майстрів його кола XVII – початку XVIII ст. з колекції Музею волинської ікони та  ікони «Хрещення» і «Покрова» початку XVIII ст.  з волинського храму. Тематика творів різноманітна. Це  образи Христа Вседержителя, Юрія Змієборця, Пророків, святих Козьми і Дем’яна, Іоана Богослова. Цікаві сюжетні композиції – «Оплакування Ісуса Христа», «Благовіщення», «Спокуса Ісуса Христа». Всі вони написані у традиційній темперній  техніці з використанням золочення на орнаментованому тлі. Вперше у виданні представлене зображення Богородиці з дитятком Ісусом на руках з ікони «Богородиця з Антонієм і Феодосієм Печерськими / Всі святі».  Це – хоругва, виконана олійними фарбами на полотні, ймовірно Йовом Кондзелевичем, у 1722 р. для Загорівського Різдво – Богородичного монастиря. Репродуковані твори  зачаровують віртуозним малюванням, одухотвореністю і теплотою образів, досконалою красою ликів, багатством та насиченістю колориту, бездоганно побудованими композиціями. Вони демонструють найвищий рівень професійного малярства Волині і складають золотий фонд  мистецтва України.                                                 

Календар виконаний на високому поліграфічному рівні і стане прекрасним подарунком волинянам і гостям краю, пошановувачам волинського іконопису.

 

Просмотров: 292 | Добавил: admin | Дата: 10.11.2016 | Комментарии (0)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Свята Параскева.  Кінець XVII ст.

Дерево, левкас, темпера,золочення

Походить з с. Верхнів Іваничівського району

Під іменем Параскеви у візантійсько-слов’янському світі було відомо чотири святі мучениці: з Риму (жила у II ст., пам’ять 26 липня), з Іконії (жила у IV ст.,  пам’ять 28  жовтня), маловідома мучениця, яка згадується під 20 березня і Преподобна Параскева з Балкан (кінець Х – початок ХІ ст., пам’ять 14 жовтня). На Русі особливо шанувалися Параскева Іконійська та Римська, але життя та подвиги обох Параскев часто змішувались, в результаті чого виник єдиний образ, популярний в українському іконописному мистецтві.

Св. Параскева в перекладі з грецької означає день тижня – п’ятницю. Згідно легенди, свята народилась у п’ятницю, тому і була названа так батьками, які довго були бездітні. Її ім’я асоціюється зі Страсною п’ятницею і хресною жертвою Ісуса Христа, водночас вона шанується і як мучениця, адже перенесла страждання за християнську віру.

У народній свідомості Свята вважалась захисницею домашнього вогнища,  родючості, шлюбу і торгівлі, а також була покровителькою хатньої жіночої праці. Вона добра, мудра господиня, яка приносить у хату достаток і щасливу долю. В усному фольклорі  Параскеву пестливо називають «П’ятюнка», про неї кажуть: «Свята П’ятниця дари давала, бо господиня добра була».

Образ Святої був одним з найбільш популярних в українському релігійному малярстві.

Ікона Св. Параскеви з села Верхнів Іваничівського р-ну Волині виконана народним майстром. Параскева зображена у вигляді молодої дівчини з великими очима, ніжним рум’янцем на щоках, з пишним густим волоссям, розсипаним за спиною. У її правій руці довгий чотириконечний хрест, обвитий пагонами квітів. У лівій – сувій з текстом: «Парасковия мине имя нарицается, іже есть пятниця, понеже пять ран Господа моего на кресте пропятого всегда во сердци моем имею, и того ради муки вся терплю, яко да с ним и царствую».

 

Просмотров: 105 | Добавил: admin | Дата: 10.11.2016 | Комментарии (0)

19-20 жовтня відбулася  ХХІІІ міжнародна наукова конференція «Волинська ікона: дослідження та реставрація», у якій взяли участь 35 вчених, мистецтвознавців, істориків, музейних працівників та реставраторів з України,  Польщі , Білорусі та Росії.  Доповіді та повідомлення учасників конференції опубліковані у науковому збірнику. Видання ілюстроване кольоровими світлинами, більшість яких публікується вперше. Серед матеріалів збірника – статті з дослідження іконографії волинського іконопису, техніко-технологічних характеристик волинських ікон та церковного різьблення, з історії церков Волині, каталоги  збірок сакрального мистецтва музеїв України.

19 жовтня 2016 р.  у Музеї волинської ікони відкрилася виставка «Скарби землі Волинської. Пам’ятки сакрального мистецтва Волині XVII-XVIIIст. з колекції Національного художнього музею України» (м. Київ). На виставці представлені найцінніші пам’ятки сакрального мистецтва Волині  із  столичного музею, що походять з теренів історичної Волині: 26 ікон і 16 скульптурних зображень херувимів. Серед них: символічні композиції «Христос Виноградна Лоза», образи Чудотворної Почаївської ікони Богородиці, ікони Покрови Богородиці, Христа Вседержителя, Святого Миколая з житієм та ін. Ікони «Старозавітна Трійця» Волинського іконописця 1630 року та «Святі Володимир, Борис і Гліб» кін. XVII ст. для експонування на  нашій виставці зняті з постійної експозиції Національного художнього музею України.  Виставка дає унікальну  можливість дослідникам і  пошановувачам давнього релігійного мистецтва  побачити експонати, які були репрезентовані  у багатьох наукових виданнях, але зазвичай більшість з них зберігаються у фондосховищі НХМУ.  Виставка діятиме у Музеї волинської ікони доквітня 2017 року.

Просмотров: 256 | Добавил: admin | Дата: 21.10.2016 | Комментарии (0)

21вересня, в день Різдва Пресвятої Богородиці, відбулося паломництво вірних Української Православної Церкви Київського Патріархату на чолі з митрополитом Луцьким і Волинським Михаїлом до Холмської чудотворної ікони Богородиці. Разом з владикою перед іконою молилися духовенство Луцького міського та Володимирського деканатів, викладачі та студенти Волинської православної богословської академії. Під час безперервного читання акафісту прочании вшановували Чудотворний образ, складаючи пожертви на реставрацію волинських ікон.
На завершення богослужіння до його учасників звернулися митрополит Михаїл та завідувач музею Тетяна Єлісєєва, яка подякувала за щорічні пожертви – вагому підтримку для реставраторів,.

Просмотров: 315 | Добавил: admin | Дата: 22.09.2016 | Комментарии (0)

11 серпня, у день відзначення Усікновення чесної глави Іоана Хрестителя, з благословення Митрополита Волинського і Луцького Ніфонта відбувся традиційний хресний хід вірних Волинської єпархії Української Православної Церкви до Холмської Чудотворної ікони Богородиці. Хресний хід очолив секретар єпархії протоієрей Миколай Бондарук. Від Свято -Покровського храму священики і парафіяни з різних парафій Волині, члени православного сестринства при храмі Всіх святих землі Волинської, діти з недільної школи пройшли центром міста до Музею волинської ікони. Під час молебню віруючі змогли прикластися до Чудотворного образу. По завершенню богослужіння протоієрей Миколай Бондарук подякував працівникам музею за можливість проведення молебнів біля Холмської Чудотворної ікони Богородиці, побажав усім присутнім Божого благословення, здоров'я, а головне - миру на нашій землі. Завідувач Музею волинської ікони Тетяна Єлісєєва подякувала владиці Ніфонту за багаторічну підтримку музею, а вірним УПЦ -- за пожертви на реставрацію волинських ікон.

Просмотров: 220 | Добавил: admin | Дата: 12.09.2016 | Комментарии (0)

     Сьогодні, 30 серпня, син заслужених артистів України Валерія та Антоніни Маренич Богодар передав до музею родинні реліквії - ікони "Священномученик Антип  Пергамський" 1827 р. та " Христос Вседержитель" поч. ХХ ст. Ці памятки поповнять колекцію ікон Нового часу, які на сьогодні викликають неабиякий інтерес  у дослідників і шанувальників давнього сакрального мистецтва.
 Ми висловлюємо щиру вдячність знаним лучанам за такий особливий дар.

Просмотров: 194 | Добавил: admin | Дата: 30.08.2016 | Комментарии (0)

5 червня відбулася проща духовенства і вірних Луцького екзархату УГКЦ до Холмської Чудотворної ікони Богородиці.  Проща  була приурочена до Ювілейного Року Божого Милосердя.  Богослужіння очолив преосвященний владика Йосафат (Говера), екзарх Луцький. Для духовної молитви перед чудотворним образом  прибули священники  з різних парафій Луцького екзархату. Поклонившись і помолившись святині  прочани просити Божої благодаті собі, своїм рідним, близьким і цілому українському народові. По завершені богослужіння владика Йосафат звернувся до присутніх з вітальним словом, подякував працівникам музею за можливість помолитися перед Чудотворним образом  і подарував Музею волинської ікони двотомне видання «Мойсей українського духа. Митрополит Андрей Шептицький – Основник Національного музею у Львові». Прочани також оглянули експозицію музею.

 
 
Просмотров: 331 | Добавил: admin | Дата: 06.06.2016 | Комментарии (0)

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 За сприяння директора Луцької художньої дитячої школи  Івана Гаврилюка  його племінники Ігор та Богдан Гаврилюки, жителі м. Харкова, передали музею напрестольне Євангеліє, видане у друкарні Києво-Печерської Лаври у 1899 році з благословення митрополита Київського і Галицького, архімандрита Києво-Печерської Успенської Лаври Іоанікія. Книга була збережена батьком братів у час масового закриття церков  на Волині у  60-х роках ХХ століття. Вона ілюстрована заставками, кінцівками та гравюрами із зображенням Євангелістів. Оклад Євангелія, ймовірно, також був виконаний у майстернях Лаври. Нажаль, втрачені емалеві медальйони із зображенням Євангелістів і сцени "Розп'яття". Краще збереглася нижня дошка із зображенням "Благовіщення." Після наукового опрацювання Євангеліє буде включено до каталогу збірки стародруків  Волинського краєзнавчого музею.

Просмотров: 204 | Добавил: admin | Дата: 30.05.2016 | Комментарии (0)

26 квітня у музе відкрилася виставка "Я врятував свій світ". 80 сакральних картин волинських ветеранів АТО, душевні рани яких лікували мистецтвом у рамках проекту «Арт-постріл». Благодійний волонтерський проект психологічної реабілітаціі бійців АТО та їх родин при підтримці Луцького монастиря святого Василія Великого УГКЦ реалізовує керівник ГО «Пятерня» художник Тетяна Мялковська разом з спеціалістами: художницею Галиною Черниш, волонтеркою Марією Оліферук, психологами Оленою Звєрєвою та Русланом Ізмаіловим.  Команда однодумців з вересня 2014 року провели роботу більш ніж з 500 учасниками проекту. За цей період намальовані більше 1000 картин, котрі виставлялися на 10 виставках по всьому світу: двох виставках у Брюсселі, у Варшаві, на 4-х у Луцьку, в Острозькій академії та у Музеї української домашньої ікони у «Замку Радомисль», наступна виставка планується у Мюнхені. 
Серед робіт – ікони, інкрустовані кулями, гільзами. Це намагання наблизити глядача до теми війни на сході України і сказати тим самим, що автори картин – воїни, які нас захищали, які зараз через арт-терапію адаптовуються до мирного життя. Ці сакральні картини зворушують до глибини душі, викликають особливі емоції: «Покрова», яка прикриває своїм плащем українські танки від ворожих снарядів; «Ніхто, крім нас», де Святий Ілля благословляє свою крилату піхоту – українських десантників; «Тайна вечеря», що зібрала за столом, полеглих побратимів; «Страсті Христові», яким наслідує український солдат, називаючи Воскресінням – звільнення з полону, а Вознесінням – повернення додому. Вражають символічні композиції «Дякую Тобі, Боже,що зберіг солдата», «Ангели» (Пам’яті полеглих в Іловайському котлі), «Ангел-охоронець».
Відкриття виставки переросло у більш ніж тригодинне обговорення питань миру і війни, канонічності сюжетів, християнської моралі, захисту рідної землі, одвічної боротьби добра і зла, адаптації бійців у мирному житті. У розмові взяли участь ветерани АТО - автори сакральних картин, священики УПЦ КП,. УГКЦ, УПЦ, курсанти Луцького військового ліцею, волонтери, лікарі, художники арт-терапевти, викладачі університету і, звичайно, музейники. Спогади бійців, перегляд фільму Галини Ключковської "Повернутися живим", повчальні слова і пояснення духівників, розповіді лікарів і арт-терапевтів про моменти реабілітації мистецтвом, живе і щире спілкування створили надзвичайно теплу атмосферу. А безпосереднє споглядання сакральних картин і відверті розмови з їх авторами нікого не залишили байдужим. Хвилиною мовчання і молитвою вшанували тих, кого втратили. Великі любов і шана до наших захисників вилились у теплі слова вдячності, сльози і щирі обійми.

 

 

Просмотров: 228 | Добавил: admin | Дата: 27.05.2016 | Комментарии (0)

   Напередодні Міжнародного дня музеїв  Музей волинської ікони презентував відреставровані пам'ятки сакрального мистецтва Волині. На виставці представлені твори, відреставровані у Львівській філії ННДРЦ України. Глибоким символічним звучанням спокутної жертви Ісуса Христа відзначений сюжет ікони "Христос Боремельський" XVIII ст., що базується на місцевих переказах. Феретрон "Святий Миколай/ Богородиця Одигітрія" виконаний у традиціях XVIII ст. народними волинськими майстрами. Скульптура "Євангеліст" є зразком костельної дерев'яної різьби XVIII ст., одна з небагатьох пам'яток, збережених на Волині.
  Доробок реставраційної майстерні Волинського краєзнавчого музею демонструють твори, відреставровані художником-реставратором Ларисою Обухович. Це - дверцята цеборіуму (лат. – дарохранительниця) із зображенням "Розп'яття", ікона "Христос Вседержитель" XVIII ст., передана з Волинської митниці у 1995р., ікона "Зустріч Марії і Єлизавети" ХІХ ст., яка була подарована музею у 2009 р.

   Директор Волинського краєзнавчого музею Анатолій Силюк привітав колектив Музею волинської ікони з прийдешнім святом та подякував за активну роботу по збереженню і популяризації памяток сакрального мистецтва Волинського краю. Завідувач музею Тетяна Єлісєєва розповіла про багаторічну співпрацю музею і Львівської філії ННДРЦ України у дослідженні і реставрації творів  волинського іконопису, декоративної різьби і скульптури. Художник - реставратор Лариса Обухович цікаво оповіла про особливості і складності  реставраційного процесу.

Просмотров: 357 | Добавил: admin | Дата: 17.05.2016 | Комментарии (1)

« 1 2 3 4 5 6 7 ... 20 21 »


Copyright MyCorp © 2018