Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входа

Логін:
Пароль:

Поиск

Календар

«  Листопад 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930


 

Музей волинської ікони

 

Мій профіль | Реєстрація | Вхід
» Архів новин
Додати новину

До уваги шанувальників мистецької спадщини Йова Кондзелевича!
Цьогоріч відзначаємо 350-літній ювілей відомого іконописця.
У Музеї волинської ікони ще можна придбати унікальне видання -- календар на 2017 рік із ілюстраціями творів знаного майстра із збірки музею. Виданий невеликим накладом, календар з часом стане бібліографічною рідкістю. Як подарунок з Волині, що презентує духовні скарби краю, календар є актуальним на початку року. А ще, врахуйте, що кожна якісна ілюстрація може стати, за бажанням, хатнім образом.

 

Поспішайте! Залишилася обмежена кількість екземплярів!

Просмотров: 102 | Добавил: admin | Дата: 23.02.2017 | Комментарии (0)

17 січня 2017 року  у Музеї волинської ікони відбулися «Різдвяні зустрічі», цьогорічними гостями яких став хор священиків Колківського благочиння УПЦ. Керівник – протоієрей Валерій Кравчук, настоятель храму у селі Гораймівка. Хор був створений у 2007 р. До його складу увійшли випускники Волинської духовної семінарії на чолі з благочинним Колківського округу Петром Бугайчуком. Своїм завданням колектив вбачає пропаганду кращих взірців церковної і народно-пісенної музичної культури. Учасники хору їздять на парафії благочиння з місіонерськими виступами, проводячи вечори духовної та народної пісні. У 2015 р. хор з концертною програмою виступав в Італії і Словенії, де дав більше десяти концертів у православних і католицьких храмах.

На початку концерту ректор Волинської духовної семінарії протоієрей Рустік Капауз передав вітання з Різдвяними святами від єпископа Волинського і Луцького Нафанаїла.

Учасники хору запропонували слухачам програму, що складалася з трьох частин, які презентували традиції української народної пісні, класичний академізм та вітчизняні традиції культової музики.

 У першій частині прозвучали колядки в обробці українських композиторів з використанням типових для національного багатоголосся фактурних прийомів. Друга частина була присвячена православній богослужбовій співочій традиції. Прозвучали піснеспіви «Блажен муж», «Світе тихий», «Єдинородний Сину», «Богородице Діво» та інш., образний зміст яких  відзначається піднесеним, урочистим настроєм, почуттям краси, гармонії і внутрішнього спокою. У третій частині програми хор виконав стримані, виразні і величаві українські народні пісні. На завершення концерту в пам'ять загиблих воїнів – захисників рідної землі –  прозвучала пісня-реквієм «Плине кача».Церковні піснеспіви, що лунали у виконанні хору, розповіли слухачам про давність і красу української культури та презентували самобутність Київського православ’я, а твори народного колориту подарували радість і незабутні позитивні емоції.

 
 

Просмотров: 174 | Добавил: admin | Дата: 18.01.2017 | Комментарии (0)

15 січня на екскурсію до музею завітали вихованці художньої студії, що діє приї Свято-Успенському храмі м. Кропивницького. Поїздку до Луцька організував протоієрей Сергій Новак , який свого часу служив у Волинській єпархії Української Православної Церкви. Діти презентували свої роботи на виставці у Волинській духовній   семінарії, де відбулися також і майстер- класи, які провели керівники художніх студій недільних шкіл УПЦ м. Луцька та м. Кропивницького Оксана Горбова та Ірина Зонтарія. Під час екскурсії у музеї юні художники дізналися про особливості волинської школи іконопису, історію православ’я на Волині і були вражені великою кількістю збережених давніх ікон. По завершені екскурсії Ірина Зонтарія подарувала музею дві роботи учнів художньої студії м. Кропивницького "Михайлове диво" та "Весело зимою".

 
Просмотров: 88 | Добавил: admin | Дата: 16.01.2017 | Комментарии (0)

    20 грудня 2016 року  у Музеї волинської ікони відбулася презентація наукового збірника "Повернута із небуття. Ікона Холмської Богородиці" за редакцією Анджея Ґіля, о. Мірослава Каліновського та Ігоря Скочиляса. Книга видана  Люблінським Католицьким Університетом у рамках публічного проекту "Соборна Україна та Київська традиція" за результатами академічних зустрічей і конференцій, які проходили у 2015-2016 роках. Імпульсом для їх проведення стало святкування у 2015 році   250-ліття коронації  Холмської Чудотворної ікони Богородиці Презентацію вела Євгенія Ковальчук, заступник директора з наукової роботи Волинського краєзнавчого музею, кандидат історичних наук,доцент кафедри документознавства і музейної справи Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки.

   Ігор Скочиляс, проректор з наукової роботи Українського Католицького Університету, доктор історичних наук, професор кафедри нової і новітньої історії України  розповів, що у науковому  збірнику представлені  авторські гіпотези щодо походження, історії побутування й функціонального призначення Холмської ікони Богородиці. Автори статей -  14 учених з академічних та університетських закладів Польщі й України - присвятили свої дослідження не тільки історії Чудотворної ікони, але й її місцю  на соціокультурному та релігійному просторі, у якому святиня перебувала.У виданні вміщені тексти, що описують долю м. Холма від його початків і до сучасності (це своєрідна монографія з історії міста). Наступний тематичний блок збірника стосується безпосередньо Холмського образу та різноманітних аспектів його культу. Остання частина книги - це  панорамний огляд історії Холмсько-Белзької єпархії як складової Київської унійної митрополії, та розвідка про взаємодію  двох мистецьких систем – Сходу і Заходу в яґеллонську добу.

    Перед учасниками презентації виступили автори  наукового збірника -  Володимир Александрович, доктор історичних наук, завідувач відділу історії середніх віків Інституту Українознавства ім. Івана Крип' якевича НАН УКраїни; Оксана Ременяка, кандидат мистецтвознавства; завідувач лабораторії мистецтва новітніх технологій Інституту Проблем Сучасного Мистецтва Академії Мистецтв України; Павло Сиговський, історик мистецтва, м. Люблін, Польща. В обговоренні взяли участь Олександр Мусін, провідний науковий співробітник слов'яно-фінської археології Інституту історії матеріальної культури Російської академії наук, доктор історичних наук; Тетяна Єлісєєва, завідувач Музею волинської ікони; Анатолій Силюк, директор Волинського краєзнавчого музею; Володимир Пришляк, доцент кафедри нової та новітньої історії України Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки.

Науковий збірник "Повернута із небуття. Ікона Холмської Богородиці" та інші видання Українського Католицького Університету були передані Волинському краєзнавчому музею, товариству "Холмщина", бібліотекам м. Луцька, Волинській православній богословській академії УПЦ КП та Волинській духовній семінарії УПЦ.

 
Просмотров: 141 | Добавил: admin | Дата: 20.12.2016 | Комментарии (0)

Сьогодні, 15 грудня 2016 року,  у Музеї волинської ікони відбулася  творча зустріч з  Володимиром Жупанюком -  відомим українським художником,  графіком, акварелістом, живописцем-пейзажистом, автором серії іконописних робіт.. Власне декілька з цих творів, які він називає релігійно-історичними картинами, художник представив аудиторії зацікавлених.    

 «Волинська Богоматір – покровителька землі Волинської», «Боремельський Христос», "Святий Миколай - покровитель Луцька",  "Спас і пошанування свят" - майстерні роботи, де водночас присутні історичний, культурний і духовний виміри.   На кожній з експонованих картин Володимир Григорович зупинився окремо, розповідав про те, як зародилася ідея написання, що саме хотілося виразити у барвах і лініях, символах та історичних образах. Він ділився спогадами про зустрічі з цікавими людьми, дослідження історичного матеріалу та легенд і переказів, що лягли в основу сюжетів, адже  безпосередній  роботі над картиною у Володимира Жупанюка передує кропітка праця  -   збір і вивчення інформації. Володимир Григорович  розповів про власний життєвий шлях, про те, як маючи гарну освіту і перспективну в матеріальному відношенні роботу вирішив усе змінити на користь мистецтва, ставши вільним художником. І дійсно, Володимир Жупанюк, сприймається як істинний господар своєї долі, адже намагається по можливості не зв’язувати себе нічим, цінуючи понад усе свободу самовираження. Така свобода дає можливість митцю творити, не зважаючи на кон’юнктуру та всілякі несприятливі чинники, що в свою чергу надає картинам духу правдивості та наповненості життям. Захоплюючі та пізнавальні розповіді Володимира Жупанюка залишили приємні враження у відвідувачів, а музейники задумались над втіленням гарного проекту - організації персональної виставки художника у Музеї волинської ікони.  

 
Просмотров: 121 | Добавил: admin | Дата: 15.12.2016 | Комментарии (0)

     З 26 травня по 11 жовтня 2016 року у Музеї волинської ікони експонувалася виставка «Я захищав свій світ», яка презентувала сакральні картини на склі та дереві, виконані  воїнами АТО в рамках проекту «Арт-постріл». «Арт Постріл» - це благодійний волонтерський проект психологічної реабілітаціі бійців АТО та їх родин засобами мистецтва, зініційований  громадським об’єднанням «Пятерня» при підтримці Луцького монастиря святого Василія Великого УГКЦ. Проект реалізовує керівник ГО «Пятерня» художник, арт-терапевт Тетяна Мялковська разом з спеціалістами: художницею Галиною Черниш, волонтеркою Марією Оліферук, психологами Оленою Звєрєвою та Русланом Ізмаіловим. Метою проекту є адаптація ветеранів АТО до мирного життя, створення атмосфери емоційної реабілітації через            мистецтво.

   Під час дворічної програми пройшли реабілітацію більше 200 учасників бойових дій. Створено близько 1000 картин та організовано більше 10 виставок: 4 виставки в м.Луцьк ( галерея мистецтв НСХУ, галерея «Луцьк», Музей волинської ікони, монастир Св.Василія Великого,) м.Варшава    (Європейський Колледж), м.Брюссель (громада українців в Бельгії), м.Острог (Острозька Академія), м. Радомишль (замок-музей Радомисль,). У колекції більше 90 сакральних картин на склі та дошці.

    По завершенню експонування виставки у Музеї волинської ікони  було закуплено 12 сакральних картин 11 авторів. Серед  робіт – ікони, інкрустовані кулями, гільзами. У кожен з цих творів  воїни вкладали свою душу, свій біль, свою пам’ять про загиблих побратимів. За кожною картиною – людина і її правдива історія про цю війну.  Ці сакральні картини зворушують до глибини душі, викликають особливі емоції: «Покрова», яка прикриває своїм плащем українські танки від ворожих снарядів; «Ніхто, крім нас», де Святий Ілля благословляє свою крилату піхоту – українських десантників; «Тайна вечеря», що зібрала за столом, полеглих побратимів; «Страсті Христові», яким  наслідує український солдат, називаючи Воскресінням – звільнення з полону, а Вознесінням – повернення додому. Вражають символічні композиції «Дякую Тобі, Боже,що зберіг солдата», «Ангели» (Пам’яті полеглих в Іловайському котлі), «Ангел-охоронець».

   Картини закуплені у рамках Регіональної програми розвитку культури, мистецтва та охорони культурної спадщини в області на 2016-2020 р.р. Половина коштів буде направлена на  розвиток програми реабілітації воїнів  «Арт Постріл», інша – вручена авторам.

   Твори   надалі будуть зберігатися  у фондах Волинського краєзнавчого музею  і експонуватися в окремих розділах експозиції  історії новітнього часу  та виставках сучасного сакрального мистецтва. Ці пам’ятки будуть служити наочним прикладом мужності і  героїзму нинішніх захисників України для сучасної молоді та прийдешніх поколінь

Просмотров: 147 | Добавил: admin | Дата: 28.11.2016 | Комментарии (0)

10 листопада 2016 р. у Музеї волинської ікони  відбулася презентація календарного видання, присвяченого творчості українського іконописця Йова Кондзелевича та майстрів його кола. Календар на 2017 рік є спільним проектом Музею волинської ікони та Волинської обласної друкарні по відзначенню 350-річчя від дня народження Йова Кондзелевича та популяризації його мистецької спадщини.  На Волині прийнята програма відзначення ювілею відомого іконописця, яка включає видання книги-альбому «Йов Кондзелевич і Волинь», проведення наукової конференції у Музеї волинської ікони, лекцій, вікторин, творчих конкурсів у навчальних закладах та ін. Волинським краєзнавчим музеєм подані пропозиції  Національному банку України та Укрпошті щодо виготовлення ювілейної монети та видання ювілейної марки на честь Йова Кондзелевича.

Йов Кондзелевич (бл.1667 – між 1740-1748 р.), ієромонах  Білостоцького монастиря, православний церковний діяч Волині, іконописець – найяскравіша постать в історії українського живопису на зламі XVII – XVIII ст. Індивідуальна творча манера Йова Кондзелевича  сформувалася під впливом місцевої художньої культури. В його особі поєднався майстер європейського рівня і, водночас, скромний чернець –  «недостойний ієромонах», як він підписав себе на одній з ікон. Йов Кондзелевич очолив іконописну майстерню, яка працювала над розписом іконостасів (Загорівський, Локачинський, Богородчанський) і написанням окремих ікон не тільки на Волині, а й за її межами.

У календарі презентовані 11 ікон роботи Йова Кондзелевича та майстрів його кола XVII – початку XVIII ст. з колекції Музею волинської ікони та  ікони «Хрещення» і «Покрова» початку XVIII ст.  з волинського храму. Тематика творів різноманітна. Це  образи Христа Вседержителя, Юрія Змієборця, Пророків, святих Козьми і Дем’яна, Іоана Богослова. Цікаві сюжетні композиції – «Оплакування Ісуса Христа», «Благовіщення», «Спокуса Ісуса Христа». Всі вони написані у традиційній темперній  техніці з використанням золочення на орнаментованому тлі. Вперше у виданні представлене зображення Богородиці з дитятком Ісусом на руках з ікони «Богородиця з Антонієм і Феодосієм Печерськими / Всі святі».  Це – хоругва, виконана олійними фарбами на полотні, ймовірно Йовом Кондзелевичем, у 1722 р. для Загорівського Різдво – Богородичного монастиря. Репродуковані твори  зачаровують віртуозним малюванням, одухотвореністю і теплотою образів, досконалою красою ликів, багатством та насиченістю колориту, бездоганно побудованими композиціями. Вони демонструють найвищий рівень професійного малярства Волині і складають золотий фонд  мистецтва України.                                                 

Календар виконаний на високому поліграфічному рівні і стане прекрасним подарунком волинянам і гостям краю, пошановувачам волинського іконопису.

 

Просмотров: 266 | Добавил: admin | Дата: 10.11.2016 | Комментарии (0)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Свята Параскева.  Кінець XVII ст.

Дерево, левкас, темпера,золочення

Походить з с. Верхнів Іваничівського району

Під іменем Параскеви у візантійсько-слов’янському світі було відомо чотири святі мучениці: з Риму (жила у II ст., пам’ять 26 липня), з Іконії (жила у IV ст.,  пам’ять 28  жовтня), маловідома мучениця, яка згадується під 20 березня і Преподобна Параскева з Балкан (кінець Х – початок ХІ ст., пам’ять 14 жовтня). На Русі особливо шанувалися Параскева Іконійська та Римська, але життя та подвиги обох Параскев часто змішувались, в результаті чого виник єдиний образ, популярний в українському іконописному мистецтві.

Св. Параскева в перекладі з грецької означає день тижня – п’ятницю. Згідно легенди, свята народилась у п’ятницю, тому і була названа так батьками, які довго були бездітні. Її ім’я асоціюється зі Страсною п’ятницею і хресною жертвою Ісуса Христа, водночас вона шанується і як мучениця, адже перенесла страждання за християнську віру.

У народній свідомості Свята вважалась захисницею домашнього вогнища,  родючості, шлюбу і торгівлі, а також була покровителькою хатньої жіночої праці. Вона добра, мудра господиня, яка приносить у хату достаток і щасливу долю. В усному фольклорі  Параскеву пестливо називають «П’ятюнка», про неї кажуть: «Свята П’ятниця дари давала, бо господиня добра була».

Образ Святої був одним з найбільш популярних в українському релігійному малярстві.

Ікона Св. Параскеви з села Верхнів Іваничівського р-ну Волині виконана народним майстром. Параскева зображена у вигляді молодої дівчини з великими очима, ніжним рум’янцем на щоках, з пишним густим волоссям, розсипаним за спиною. У її правій руці довгий чотириконечний хрест, обвитий пагонами квітів. У лівій – сувій з текстом: «Парасковия мине имя нарицается, іже есть пятниця, понеже пять ран Господа моего на кресте пропятого всегда во сердци моем имею, и того ради муки вся терплю, яко да с ним и царствую».

 

Просмотров: 93 | Добавил: admin | Дата: 10.11.2016 | Комментарии (0)

19-20 жовтня відбулася  ХХІІІ міжнародна наукова конференція «Волинська ікона: дослідження та реставрація», у якій взяли участь 35 вчених, мистецтвознавців, істориків, музейних працівників та реставраторів з України,  Польщі , Білорусі та Росії.  Доповіді та повідомлення учасників конференції опубліковані у науковому збірнику. Видання ілюстроване кольоровими світлинами, більшість яких публікується вперше. Серед матеріалів збірника – статті з дослідження іконографії волинського іконопису, техніко-технологічних характеристик волинських ікон та церковного різьблення, з історії церков Волині, каталоги  збірок сакрального мистецтва музеїв України.

19 жовтня 2016 р.  у Музеї волинської ікони відкрилася виставка «Скарби землі Волинської. Пам’ятки сакрального мистецтва Волині XVII-XVIIIст. з колекції Національного художнього музею України» (м. Київ). На виставці представлені найцінніші пам’ятки сакрального мистецтва Волині  із  столичного музею, що походять з теренів історичної Волині: 26 ікон і 16 скульптурних зображень херувимів. Серед них: символічні композиції «Христос Виноградна Лоза», образи Чудотворної Почаївської ікони Богородиці, ікони Покрови Богородиці, Христа Вседержителя, Святого Миколая з житієм та ін. Ікони «Старозавітна Трійця» Волинського іконописця 1630 року та «Святі Володимир, Борис і Гліб» кін. XVII ст. для експонування на  нашій виставці зняті з постійної експозиції Національного художнього музею України.  Виставка дає унікальну  можливість дослідникам і  пошановувачам давнього релігійного мистецтва  побачити експонати, які були репрезентовані  у багатьох наукових виданнях, але зазвичай більшість з них зберігаються у фондосховищі НХМУ.  Виставка діятиме у Музеї волинської ікони доквітня 2017 року.

Просмотров: 234 | Добавил: admin | Дата: 21.10.2016 | Комментарии (0)

21вересня, в день Різдва Пресвятої Богородиці, відбулося паломництво вірних Української Православної Церкви Київського Патріархату на чолі з митрополитом Луцьким і Волинським Михаїлом до Холмської чудотворної ікони Богородиці. Разом з владикою перед іконою молилися духовенство Луцького міського та Володимирського деканатів, викладачі та студенти Волинської православної богословської академії. Під час безперервного читання акафісту прочании вшановували Чудотворний образ, складаючи пожертви на реставрацію волинських ікон.
На завершення богослужіння до його учасників звернулися митрополит Михаїл та завідувач музею Тетяна Єлісєєва, яка подякувала за щорічні пожертви – вагому підтримку для реставраторів,.

Просмотров: 298 | Добавил: admin | Дата: 22.09.2016 | Комментарии (0)

« 1 2 3 4 5 ... 19 20 »


Copyright MyCorp © 2017