Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входа

Логін:
Пароль:

Поиск

Календар

«  Лютий 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728


 

Музей волинської ікони

 

Мій профіль | Реєстрація | Вхід
» Архів новин
Додати новину

9 квітня 2013 р. у Музеї волинської ікони  відкрилася виставка «Народна ікона XVII- ХІХ ст.». Цей мистецький проект розпочав низку заходів Волинського краєзнавчого музею по відзначенню 1025- річчя хрещення Київської Русі. На виставці представлені 52 експонати з фондів Музею волинської ікони. Серед них – 17 храмових ікон волинської школи іконопису XVII- XVIIІ ст., виконаних традиційно темперними фарбами на дерев’яній основі. Вперше на виставці демонструються хатні ікони XVIIІ- ХІХ ст.
Народна ікона завжди уособлювала багатий образний світ, етичні ідеали, гуманізм і демократичність, своєрідність естетичних запитів нашого народу — того, що робить мистецьку спадщину України оригінальною і неповторною. Народний іконопис  був виразником національної свідомості народу. Саме у народній іконі у межах канонічної іконографії з'явилися паростки сприйняття образу людини з усіма її турботами, сповненої радістю і драматизмом. Особливою шаною і пієтетом сповнені ікони Ісуса Христа і Богородиці. Їхні образи народні маляри наділяли зворушливою поетичною одухотвореністю, ліричним настроєм. Вони наслідували традиційну іконографію й одночасно подавали власну інтерпретацію творів. Це виявлялося у типажі й духовній наповненості образів Спасителя і Богоматері, що випромінювали земну привабливість, теплоту та милосердя. До пантеону улюблених святих в Україні належали Параскева П'ятниця, Миколай Чудотворець, Юрій Змієборець, Великомучениця Варвара, цілитель Пантелеймон, Архістратиг Михаїл, образи яких найчастіше втілювалися народними іконописцями. Хатні ікони або образи′ (термін, що набув більшого поширення у народі), стали невід'ємним і органічним компонентом оздоблення інтер'єру української хати. Малюнок виконувався олійними фарбами прямо по дошці, без попередньої ґрунтування. Улюбленим прийомом декорування середника ставали різноманітні букети, квіти, рослинний орнамент. Осередками малювання таких ікон були окремі села, міста, монастирі. Малювали ікони на замовлення або на продаж. Збували образи на ярмарках і церковних відпустах, на храмових святах. Характерною рисою народних ікон була наївна щирість і безпосередність у змалюванні образів шанованих святих. На початку XX ст. народний іконопис поступово занепадає. Ярмарки і крамниці заполонили образи, виготовлені поліграфічним способом. Друковані образи приваблювали новизною зображення, формували нові смаки і витісняли твори народних майстрів, які не витримували конкуренції з машинною продукцією. Але впродовж століть народні ікони зберігались, передавались із покоління у покоління як родинні реліквії і зразки самобутнього народного мистецтва.
 Відкриття виставки пройшло у піднесеній атмосфері, яку доповнював прекрасний спів хору учнів Волинської духовної семінарії під керівництвом о. Петра Муляра. До музею завітало багато зацікавлених, залюблених у народне мистецтво людей. Виставку відкрив директор Волинського краєзнавчого музею Анатолій Силюк. Запрошені на відкриття виставки Митрополит Волинський і Луцький Ніфонт, голова Волинської обласної  держадміністрації Борис Клімчук, секретар Луцько-Волинської єпархії УПЦ КП протоієрей Микола Цап звернулися до присутніх з вітальним словом, наголосивши на унікальності експозиції. Митрополит Ніфонт передав плащаницю поч. ХХст. , яка поповнила колекцію Музею волинської ікони. Першу екскурсію по експозиції виставки провела завідувач Музею волинської ікони Тетяна Єлісєєва. 
Просмотров: 313 | Добавил: ikona | Дата: 11.04.2013 | Комментарии (0)

26 березня у рамках візиту на Волинь Музей волинської ікони відвідав Глава Української Греко-Католицької церкви Блаженіший Святослав (Шевчук). Його супроводжували Екзарх Луцький УГКЦ Йосафат та митрофорний протоієрей Роман Бегей. Блаженніший  Святослав ознайомився з експозицією музею, виставкою "Народний іконопис XVII - XIX cт." та відзначив високий мистецький рівень волинського іконопису. Помолившися перед Холмською Чудотворною іконою Богородиці Глава Української Греко-Католицької церкви зазначив, що повернення Чудотворного образу на межі двох тисячоліть є знаковим для віруючих християн та Української держави. Блаженніший  залишив запис у книзі відгуків  для почесних гостей з подякою працівникам музею за збереження духовних скарбів України.
Просмотров: 319 | Добавил: ikona | Дата: 26.03.2013 | Комментарии (0)

 Оригінал Холмської Чудотворної ікони Богородиці, як і завжди, у Музеї волинської ікони!
 
 У засобах масової інформації (Телеканал Рівне 1, всеукраїнська газета "Вісник, інтернет-видання") з'явилися недостовірні дані про  те, що Холмську Чудотворну ікону Богородиці  вивезли з Музею волинської ікони  до храму Свято-Софійської парафії по вул.Ювілейній, 1, в м.Рівне, де вона перебувала з 2  по 10 березня. Згідно Договору від 15 вересня 2000 року на  передання Холмської Чудотворної ікони Богородиці Надією Горлицькою Волинському краєзнавчому музею, ікона повинна довічно зберігатися лише у м. Луцьку без права вивезення за межі музею. Отже, оригінал Холмської Чудотворної ікони Богородиці ніколи з моменту передачі не полишав стін Музею волинської ікони. Попередня інформація у мас-медіа про перебування оригіналу ікони у Дубно, Чернівцях, Дніпропетровську, Тернополі, Рівному не є правдивою! Для поклоніння віруючих у храмах перелічених міст України виставлялася копія Чудотворного образу,яка була виготовлена для храму Холмської Чудотворної ікони Богородиці УПЦ КП у Луцьку. У 2009 році, за згодою Музею волинської ікони, у копію була поміщена часточка деревини з оригіналу.
 Оригінал Холмської Чудотворної ікони Богородиці  постійно знаходиться у окремому залі Музею волинської ікони відкритий для поклоніння і огляду у дні роботи музею.  
 Двічі у рік оригінал ікони у спеціальному кіоті виставляється для пошанування великою кількістю віруючих, що приходять хресним ходом до Музею волинської ікони, де відбуваються урочисті богослужіння. 
Просмотров: 270 | Добавил: ikona | Дата: 15.03.2013 | Комментарии (0)

28 лютого у Національному заповіднику «Софія Київська» відбулася презентація книги-альбому «Музей волинської ікони», виданої за програмою «Українська книга» у 2012 р., у співпраці з Волинським краєзнавчим музеєм та видавництвом «АДЕФ-Україна». У альбомі вперше представлена колекція сакрального мистецтва  Музею волинської ікони з докладним описом  більше ста кращих експонатів, багато з яких публікується вперше. Альбом має 400 сторінок та 211 ілюстрацій, виданий української і англійською мовами. В оформленні книги використані орнаментальні мотиви тла волинських ікон.
Розділи альбому присвячені історії формування колекції Музею волинської ікони, Чудотворній Холмській іконі Богородиці, волинському іконопису XVI—XVIII століть, релігійному живопису західноєвропейської традиції XVIII — XIX століть, декоративній різьбі і скульптурі XVII — початку XIX століть. Список авторів — солідний: Людмила Міляєва — дійсний член Академії мистецтв України, доктор мистецтвознавства, професор Національної Академії образотворчого мистецтва і архітектури, заслужений діяч мистецтв України, Володимир Александрович — доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту українознавства імені І.Крип’якевича НАН України, професор Варшавського університету, Євгенія Ковальчук — кандидат історичних наук, заступник директора з наукової роботи Волинського краєзнавчого музею, Анатолій Силюк - директор Волинського краєзнавчого музею, Тетяна Єлісєєва — завідувач Музею волинської ікони, Світлана Василевська, Ангеліна Вигоднік, Людмила Карпюк — провідні наукові співробітники Музею волинської ікони.
У презентації книги взяли участь представники творчої, наукової, політичної еліти України. Серед гостей були присутні: екс-Президент України Леонід Кучма, голова Синодального відділу УПЦ «Місія Церква і культура» ігуменія Серафима (Шевчик), перший заступник Голови державного комітету телебачення і радіомовлення України А. Мураховський, Директор Інституту археології НАН України П. Толочко, директор "Видавничого дому АДЕФ-Україна" І.Шпак та інші. Делегацію від Волині представляли Митрополит Волинський і Луцький УПЦ Ніфонт, митрополит Луцький і Волинський УПЦ КП Михаїл, представники музейної, наукової та мистецької сфери. Очолив делегацію заступник голови обласної державної адміністрації Олександр Курилюк.  Екс-Президент України Л. Кучма у своєму виступі зазначив, що презентація книги-альбому є святом не тільки Волинської землі, але й усієї України і подякував усім, хто долучився до створення цієї книги. Академік П. Толочко підкреслив значення Музею волинської ікони у збереженні церковного мистецтва і відзначив, що відкриття Холмської Чудотворної ікони Богородиці є епохальною подією.  Про роль Музею волинської ікони у дослідженні і популяризації волинського іконопису говорила доктор мистецтвознавства Л. Міляєва. Митрополит Луцький і Волинський Ніфонт та Митрополит Волинський і Луцький Михаїл наголосили на важливості співпраці церкви і музею у збереженні нашої духовної спадщини і її ролі у вихованні підростаючого покоління. Заступник голови Волинської облдержадміністрації О. Курилюк зазначив, що книга популяризує колекцію, переважна більшість пам'яток якої  досі були невідомими, а її презентація для широкого і наукового загалу стала одним з найважливіших відкриттів давнього українського мистецтва упродовж останніх двох десятиліть. Виступаючі на презентації відзначали, що книга, видана на високому поліграфічному рівні,чудово  популяризує унікальну колекцію музею. Презентація пройшла у теплій дружній атмосфері спілкування однодумців: музейників, видавців, істориків, мистецтвознавців, релігійних діячів, чиновників, поціновувачів українського мистецтва. Прекрасним супроводом заходу став виступ хору храму Всіх святих землі Волинської "Волинські дзвони". На початку презентації прозвучав вірш-молитва у виконанні Тетяни Донець, яка написала його у 13 років під враженням від Холмської Чудотворної ікони Богородиці під час екскурсії у Музеї волинської ікони.

Просмотров: 354 | Добавил: ikona | Дата: 01.03.2013 | Комментарии (0)

Збірка Музею волинської ікони постійно поповнюється. З 90-их років ХХ ст. одним із важливих шляхів надходження експонатів стала передача Службою безпеки України у Волинській області і Волинськими митницями пам’яток сакрального мистецтва, які були вилучені під час спроб їх нелегального вивезення за кордон. Нещодавно до музею передані п'ять ікон кінця XVIII-ХІХст. Виявлені під час митного контролю у потязі, який слідував у Європу,були конфісковані і певний час зберігалися на митниці. Тепер вони поповнили колекцію пізньої російської ікони у музеї. Це так звані хатні ікони, написані на дереві по левкасу темперними і олійними фарбами. Серед них цінні ікони "Свята Варвара", "Преображення Господнє" та "Богородиця Угамуй мій смуток".
Просмотров: 240 | Добавил: ikona | Дата: 19.02.2013 | Комментарии (0)

6 лютого Музей волинської ікони у складі поважної делегації відвідав архибіскуп Люблінської митрополії Станіслав Будзік. З великим інтересом оглянувши експозицію музею, він подякував за можливість молитися перед Холмською Чудотворною іконою Богородиці і залишив у книзі відгуків щирі слова захоплення "красою волинських ікон, що свідчить про багатство місцевої культури" і висловив побажання,  щоб "волинська земля, будучи місцем співіснування культур і релігій, стала місцем діалогу, відкриття і побудови майбутнього на християнських фундаментах".
Просмотров: 247 | Добавил: ikona | Дата: 07.02.2013 | Комментарии (0)

17січня 2013року у Музеї волинської ікони вже вп’яте відбулися Різдвяні зустрічі. Цього разу з колядками і щедрівками виступив кліросний хор «Богоспів»Свято-Троїцького кафедрального собору. Керівник – протоієрей Юрій Хлопецький. Хор був створений у 2000 році.  У складі хору – переважно випускники регентського відділення Волинської православної богословської академії, а також працівники і випускники культурно - освітніх закладів міста Луцька, викладачі шкіл, музичних шкіл. Хор несе щоденне служіння у кафедральному соборі Святої Трійці.У репертуарі хору – піснеспіви річного кола богослужінь, древні монастирські наспіви, авторські твори відомих українських композиторів церковної музики, понад п’ятдесят колядок та щедрівок. Учасники хору займаються збором церковних піснеспівів річного кола богослужінь. Результати праці було вміщено у хрестоматії церковних піснеспівів ( упорядник Людмила Іщук). У березні 2011 року був здійснений відеозапис піснеспівів Великого посту, який транслювався по телебаченні. У грудні минулого року вийшов у світ відеодиск «Нова радість стала!» з колядками і щедрівками у виконанні хору, а також хору соборного духовенства на чолі з митрополитом Михаїлом і хору вихованців Волинської православної богословської академії. 
Виставка різдвяної атрибутики з фондів Волинського краєзнавчого музею: вертепна шопка і зірка, маски ряджених, композиції «Ангел», виконані у техніці плетіння з соломки та лози, композиція з ляльками-мотанками «Українське Різдво», а також «Дідухи» – традиційні різдвяні атрибути,стала своєрідною декорацією для святкового різдвяного дійства, яке подарували гостям учасники хору. Вітальним словом відкрила свято завідувач Музею волинської ікони Тетяна Єлісєєва, а благословив його проведення єпископ Володимир-Волинський Матфей. Професійне виконання хористами колядок і щедрівок, щирі віншування з Різдвом Христовим і Новим роком підкорили слухачів. У залах музею панувала піднесена урочиста святкова атмосфера.
Просмотров: 253 | Добавил: ikona | Дата: 18.01.2013 | Комментарии (0)

21 вересня 2012 року, в день свята Різдва Богородиці у Луцьку відбулось традиційне паломництво вірних Волинської єпархії УПЦ КП до Чудотворної Холмської ікони Божої Матері,яка зберігається у Музеї волинської ікони.Тут був відслужений акафіст до Пресвятої Богородиці, а віряни мали нагоду прикластись до Чудотворного образу. Богослужіння очолив митрополит Луцький і Волинський Михаїл, якому співслужили священнослужителі Волинської єпархії УПЦ КП. Перед акафістом митрополит Михаїл закликав вірних до молитв і пожертв для реставрації волинських ікон. Директор Волинського краєзнавчого музею Анатолій Силюк та завідувач Музею волинської ікони Тетяна Єлісєєва подякували віруючим за складені пожертви та наголосили , що ікона завжди відкрита для пошанування у дні роботи музею.  

Просмотров: 479 | Добавил: ikona | Дата: 24.09.2012 | Комментарии (1)

 16 вересня  до Музею Волинської ікони, де зберігається  Холмська чудотворна ікона Богородиці, відбувся хресний хід віруючих УПЦ. Тут перед  шанованою у християнському світі іконою був відслужений молебень і акафіст, а присутні мали нагоду прикластись до чудотворного образу. Церковне торжество, яке очолив Високопреосвященніший митрополит Волинський і Луцький Ніфонт, із православними волинянами розділив Високопреосвященніший архієпископ Люблінський і Холмський Авель, а також близько 50 православних паломників з Польщі.  «І сьогодні, як і сотні років тому Божа Матір відкриває нам свої обійми, і ми молимось перед її чудотворним образом», - сказав, звертаючись до присутніх владика Ніфонт. Він також подякував владиці Авелю за візит, і презентував йому факсимільне видання Луцького Євангелія XIV століття.  В свою чергу владика Авель висловив сподівання, що таке вшанування Холмської чудотворної ікони Богородиці православними паломниками з Польщі стане традицією. Цього разу на хресну ходу до Холмської чудотворної ікони Богородиці зібралося близько трьох тисяч людей, які  внесли свої пожертвування на реставрацію волинських ікон, що зберігаються у фондах Музею волинської ікони. Директор Волинського краєзнавчого музею Анатолій Силюк та завідувач Музею волинської ікони Тетяна Єлісєєва звернулись до віруючих з словами подяки за підтримку у збереженні духовної спадщини.                 
Просмотров: 404 | Добавил: ikona | Дата: 18.09.2012 | Комментарии (0)

  24 травня 2012 року Державний історико-культурний заповідник м. Острога провів Х наукову конференцію "Острозькі краєзнавчі читання", присвячену 140-річчю з дня народження засновника історичного музею в Острозі о. Михайла Тучемського. В рамках роботи конференції вдбулося відкриття виставки "Костельний живопис XVIII-XIX ст.", яку представив Музей волинської ікони. На відкритті були присутні учасники конференції з  міст Києва, Хмельницька, Львова, Донецька, Харкова та інш., представники влади, інтелегенція Острога.Відкрили виставку директор Державного історико-культурного заповідника м. Острога Сергій Кибкало та директор Волинського краєзнавчого музею Анатолій Силюк, які говорили про багаторічну співпрацю двох музейних установ, висловили сподівання, що  вона буде продовжуватись у наступні роки, реалізуючись у нових проектах. Виставка розмістилась у приміщенні Музею книги і друкарства м. Острога, тому з вітальним словом до присутніх звернулася директор музею Світлана Позіховська, яка розповіла про обмін виставками та спільні виставки Музею книги та Волинського краєзнавчого музею, що стали вже традиційними. Представила експозицію завідувач Музею волинської ікони і одна із авторів концепції виставки Тетяна Єлісєєва.
  На виставці експонуються 22 твори, різноманітних за сюжетною тематикою, складністю композицій, колоритом і майстерністю виконання. Характерними для них є монументальність і внутрішня сила образів в поєднанні з простотою і ліричністю. Образи створені у період, коли на Волині переважна більшість храмів були греко-католицькими і католицькими. Орієнтуючись на західноєвропейську манеру живопису, тогочасні художники створювали великі олійні композиції на полотні, що наслідували настінні монументальні розписи. Такими є композиції -- «Святий Апостол Іоан», «Коронування Богородиці». Костельні образи «Свята Текля», «Святий Франциск Ассизський»вирізняються реалістичністю і психологізмом. Cеред представлених полотен привертають увагу копії творів відомих європейських художників – італійців Антоніо да Корреджо і Джовані Баттіста Сальві. Мадонни з немовлям у їхньому виконанні постають чарівними, юними, цнотливими, граційними Дівами. На виставці експонуються списки відомих Чудотворних ікон Луцька і Волині - Римська ікона Богородиці та Почаївська ікона Богородиці.
  У 2010 р. виставка демонструвалася у музеях Чернігова і Дніпропетровська, а тепер оглянути її матимуть змогу жителі та гості Острога. Виставка діятиме впродовж літа. 
Просмотров: 358 | Добавил: ikona | Дата: 25.05.2012 | Комментарии (0)

« 1 2 ... 16 17 18 19 20 21 22 »


Copyright MyCorp © 2018